Viimane tööpäev Abrukal

Möödunud öösel oli ilm täitsa vaikne ning seega said inimesed end välja magada, juba pool kaks öösel oli viimne hing lõkkeplatsilt minema läinud ja telki roninud. Kui saarevanem Rein varahommikul veel unetutega lobiseda lootis ei leidnud ta mitte kedagi eest.
Täna, viimase tööpäeva hommikul, möödus hommikusöök vägagi sujuvalt, ning talgulised said juba kella poole kümneks metsa. Saemehed olid enne töömetsas suurel kogusel oksi ja puid langetanud, tööd oli tunduvalt rohkem kui eilsel päeval.
Jõuti metsa, hüpati veokikastist maha ning võimeldi ringis, et töö libedamalt tehtud saaks. Siis hakati puuhunnikuid laduma ja oksi hunnikusse lohistama.

Palavust oli samapalju kui varem ning paar talgulist olid parmude ja sääskede toitmisega leppinud ja jaheduse nimel oma jakid ja pluusid maha jätnud. Mõni neist sai selgeks ka nipi, et oksi kandes peab olema üks käsi piisavalt liikuv, et needsamad putukad enda pealt minema ajada. Oks hunnikus, võib veidi ringi vaadata ning ilusat Abruka (valmivat) puisniitu imetleda. Leppade ja kaskede ja sarapuude vahel vilus on aegajalt ka väga teretulnud jahe tuul, päike valgustab laiguti maad ja seal leiduvaid väikeseid vahtrahakatisi, kuutõverohtusid ja ussilakkasid.
Lõuna saabus nagu kord ja kohus täpselt õigel ajal. Vahtra talu perenaine oli lahkelt keetnud tubli supi, mida kännu, kivi või puuhunniku otsas kaasavõetud kausist süüa sai. Seekord ühinesid ka saemehed meiega, mille üle kõigil vist hea meel oli, sest sel ajal kui nad sõid ei olnud neil võimalik rohkem oksi lõigata ja seega meile tööd juurde tekitada.
Täna oli talgutel ka esimene langenud – Kadri põrutas oma sõrmusega sõrme paiste ja toimetati Kuressaarde kenade arstide juurde, et sõrmus sõrmest saada. Sõrmus õnnelikult sõrmest, kasutas ta juhust ning läks soomlaste vahele Kuressaare Ooperipäevadele, ning juhtus täpselt sellele kontserdile mida ta ka näha tahtis. Õhtul kihutati Reinu kaatriga Abrukale tagasi.
Teised jätkasid veel metsatööd, ning esialgselt lõputu tunduv töö muudkui vähenes. Eriti küll seetõttu, et saemehed viskasid ka saed puu alla ja ühinesid koristustöödega. Harvade kommipausidega sahistati ringi, ja täpselt siis kui kell viis sai, sai ka töö otsa, ja nagu kontoriinimestele kohane ei liigutatud pärast kella viite enam oksagi. Roniti autosse ning hakati mere poole sõitma.

Poolel teel kuumenes vana masin üle ja talguliselt läksid jala ujuma. Koju tagasi jõudes ootas meid ees värskelt perenaise värskelt küpsetatud kook, mis kiiresti otsa sai, mistõttu hakati ise veel üht kooki valmistama. Ka saun oli soojaks ja lõkkele tuli alla saanud.
Enne õhtut mindi veel Abruka lõunatipus elavaid šoti mägiveiseid vaatama. Taluabiline Kristjani poolt dresseeritud veised jooksid pasunahüüde peale kohale ning said inimestelt leiba. Tüdrukute sõnul lõid vasikad nunnumeetri lakke.


Õhtul söödi head seitsme kukeseenega valmistatud väga maitsvat pastarooga ja äsja valminud küpsisetorti. Siis koguneti lõkke ümber ja lauldi ühiselt loodud luuletus Heeringa Loo viisil. Iga talguline kirjutas pimesi ühe rea, ning kokku sai järgnev luuletus:

Ruhnu Karul sõites üle vee
Meri sillerdab ja laine loksub
Purjekas teeb merre pika tee
Paadi mootor justkui süda tuksub

Merekarud, väitsad vööl
Vaatan välja, tahaks verd
Langevad tähed igal ööl,
Kapten ahtris künnab merd

:Kokk ja kama, kokk ja kama, ikka jälle sama jama,
Tuulevaiksel ööl hernesupp, uhhae ja kama:

Seisan roolis silm on pilus
Oh Riida köök kuis olid hea
Õlu oli külm ja elu oli ilus
Suitsust ilmub karvane lehmapea

Ja talgulise rind mulksub
Kajakate kutsuv kisa
Süda rõõmsalt rütmis tuksub
Anna mulle rohkelt lisa

Ruhnu Karul sõites üle vee
Jahta tegid Rannarootslased
Purjekas teeb merre pika tee
Abrukal on kaunid kased

Laulsime refrääni Põdra Maja viisil ja sõnu Heeringa Laulu viisil
Siis lauldi veel mõned toredad viisid ning mindi hea tujuga magama.

Rubriigid: Uncategorized. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s